تبلیغات
مهندسی شیمی دانشگاه آزاد گچساران - مطالعه فنی – اقتصادی انتخاب کارامدترین واحد نمک‌زدایی برای نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه
 
مهندسی شیمی دانشگاه آزاد گچساران
دانلود جزوات و کتاب های رشته مهندسی شیمی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : میلاد خادمی
نویسندگان
نظرسنجی
شما تمایل دارید چه مطالبی در سایت قرار دهیم
در این مقاله به ارزیابی و تحلیل فنی و اقتصادی انتخاب به صرفه ترین روش نمک‌زدایی قابل استفاده در نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه پرداخته شده است. به دلیل کمبود آب شیرین در این منطقه، نمک‌زدایی آب دریا برای تهیه آب DM نیروگاه ضروری است. رایجترین روش‌های نمک‌زدایی RO، MSF، MED، و MED_TVC هستند. در این مطالعه پژوهشی فناوری‌های RO، MED، و MED_TVC برای استفاده در‌ این نیروگاه با یکدیگر مقایسه شدند.
نتایج شبیه سازی نشان می‌دهد بازیافت حرارت گاز خروجی از دودكش اصلی بهترین روش برای تهیه آب DM مورد نیاز بخار تزریقی به واحد نمك زدایی MED است. اهمیت این موضوع به دلیل افزایش بازده حرارتی نیروگاه به واسطه بازیافت گرمای مازاد آن است. همچنین نشان داده شده است كه با افزودن سه ردیف لوله پره دار بسیار ساده و ارزان به تبخیر کننده های هوازدا، بخار مورد نیاز برای تولید 5200 متر مكعب در روز آب نمك‌زدایی شده بدست می‌آید
 بقیه در ادامه مطلب
در این مقاله به ارزیابی و تحلیل فنی و اقتصادی انتخاب به صرفه ترین روش نمک‌زدایی قابل استفاده در نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه پرداخته شده است. به دلیل کمبود آب شیرین در این منطقه، نمک‌زدایی آب دریا برای تهیه آب DM نیروگاه ضروری است. رایجترین روش‌های نمک‌زدایی RO، MSF، MED، و MED_TVC هستند. در این مطالعه پژوهشی فناوری‌های RO، MED، و MED_TVC برای استفاده در‌ این نیروگاه با یکدیگر مقایسه شدند.
نتایج شبیه سازی نشان می‌دهد بازیافت حرارت گاز خروجی از دودكش اصلی بهترین روش برای تهیه آب DM مورد نیاز بخار تزریقی به واحد نمك زدایی MED است. اهمیت این موضوع به دلیل افزایش بازده حرارتی نیروگاه به واسطه بازیافت گرمای مازاد آن است. همچنین نشان داده شده است كه با افزودن سه ردیف لوله پره دار بسیار ساده و ارزان به تبخیر کننده های هوازدا، بخار مورد نیاز برای تولید 5200 متر مكعب در روز آب نمك‌زدایی شده بدست می‌آید
واژه های کلیدی: نمک‌زدایی، MED، شبیه سازی ترمودینامیک، نیروگاه سیکل ترکیبی
مقدمه
معضل کمبود آب مسئله‌ای موقتی و گذرا در یک کشور یا منطقه محسوب نمی‌شود، بلکه با توجه به ضرورت حفظ حیات بشر و توسعه جوامع، کمبود آب مشکلی اساسی به شمار می‌رود. اکثریت کشورهای واقع در منطقه خاورمیانه به منابع آبی کافی دسترسی ندارند، این معضل کشورهای حاشیه دریاهای بزرگ را نیز شامل می‌شود. بدین ترتیب نمک‌زدایی آب دریا راه حلی مناسبی برای تولید آب به نظر می‌رسد. در حال حاضر سه نوع فرایند نمک‌زدایی به صورت تجاری برای واحدهای نمک‌زدایی آب دریا در مقیاس بزرگ موجود است که شامل فرایند چند مرحله‌ای تبخیر ناگهانی (MSF)، فرایند تقطیر چند مرحله‌ای (MED)، و اسمز معکوس (RO) هستند. تفاوت عمده میان این فرایندها شامل تفاوت در انرژی مورد نیاز ورودی این فرایندهاست، بدین منظور که در فرایندهای MED و MSF انرژی حرارتی و برای فرایند RO انرژی الکتریکی مورد نیاز است.
در سال‌های اخیر در ایران به منظور افزایش بازده حرارتی، بسیاری از توربین‌های گازی فعال در یک سیکل باز به سیکل ترکیبی تبدیل شده‌اند. با این حال در بیشتر واحدها، دمای گاز خروجی از دودكش اصلی همچنان بالاست و امکان بازیافت گرمای مازاد آن از طریق کاهش دمای گاز خروجی در حد مجاز و استفاده از آن به عنوان منبع انرژی ورودی واحدهای نمک‌زدایی حرارتی وجود دارد. مقالات فراوانی در سالهای اخیر درباره دو روش جدید نمک‌زدایی آب دریا و بکارگیری گرمای هدر رفت نیروگاه‌ها به منظور تولید آب نمک‌زدایی شده منتشر شده است.
Cohen و همکاران [1] در پژوهشی امکان ادغام فناوری نمک‌زدایی تبخیر ناگهانی در دمای پایین (LTF) با نیروگاه های IEC موجود را برررسی کردند. در فناوری LTF حرارت خروجی مازاد، در سیستم خنک کننده واحد تقطیر بکار گرفته می‌شود، که کاهش چشمگیر مصرف بخار در مقایسه با فرایندهای تقطیر دیگر را در پی دارد. Junjie و همکاران [2] یک سیستم نمک‌زدایی آب دریا با استفاده از فرایند پیشرفته چند مرحله‌ای تبخیر ناگهانی (E-MSF) را مطرح کردند که در این سیستم از مزایای سیستم نمک‌زدایی آب دریا با استفاده از فرایند تقطیر چند مرحله‌ای (MED) استفاده می‌شود. نتایج محاسبات انجام شده آنها نشان می‌دهد، راندمان دستگاه (GOR) می‌تواند تا 1/74 درصد افزایش یابد و میانگین هزینه سرمایه گذاری سالانه تولید آب شیرین به حدود 7/10 درصد در مقایسه با فناوری MSF موجود کاهش یابد . Gude و همکاران [3] فرایند نمک‌زدایی تغییر فاز در دمای پایین را معرفی نمودند. در این فرایند پیشنهادی آب شور در محدوده دمای مشخص، تحت فشار خلاء بوجود آمده توسط ارتفاع بارومتریک بدون اعمال هیچگونه انرژی مکانیکی، تبخیر می شود. نتایج حاصله نشان می‌دهد تولید قابل توجه محصول چنین فرایندی نیز نیازمند انرژی بالایی نخواهد بود و تبخیر در دمای نسبتا پایین 40 درجه سانتی گراد انجام می‌گیرد. Chacartegui و همکاران [4] به معرفی نیروگاه سیکل ترکیبی اصلاح شده در دمای پایین در شرق اسپانیا پرداختند.
ارزیابی‌های تقریبی متفاوتی در زمینه مهمترین شرایط عملیاتی به منظور شناسایی روشهای کاربردی ترکیبی دیگر انجام شد. به منظور تحقق این هدف، از حرارت پراکنده شده در اطراف کندانسور و حرارت گاز خروجی از دودكش اصلی به عنوان منبع حرارتی واحد نمک‌زدایی استفاده شد. این گروه نشان داد که امکانپذیرترین راهکار ترکیبی به این صورت خواهد بود که یک واحد نمک‌زدایی MED با افزایش فشار کندانسور به میزان 6/0 -45/0 بار موجود باشد و یک مبدل حرارتی نیز در بالای دودکش نصب شود . Sommariva [5] به ارائه و بیان مزایا و معایب طرحی متفاوت پرداخت که موجب صرفه جویی در مصرف سوخت گاز و کاهش میزان حرارت تولیدی نیروگاه برای واحد نمک‌زدایی حرارتی ترکیبی با این نیروگاه می‌شود. وی در این طرح نشان داد نصب سیم پیچ مازاد خنک کننده موجب بهره برداری بهتر از گرمای تلف شده در سیستم دودکش می‌شود. با این حال، در این طرح اشکالاتی نیز نظیر کاهش اندک بازده GT به دلیل از بین رفتن فشار اضافه در سیستم دودکش وجود دارد. El Saie و همکاران [6] به مطالعه اقتصادی- تکنولوژیکی سیکل ترکیبی دو منظوره توربین گازی و توربین بخار تولید توان با یک واحد نمک‌زدایی در مجاورت شرم الشیخ با ظرفیت تولید 500 مگاوات انرژی الکتریکی و 25MIGD آب آشامیدنی پرداختند.
این پژوهش بر اساس ازریابی‌های اقتصادی و تکنولوژیکی تدوین شده است تا اقتصادی ترین شیوه نمک‌زدایی برای نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه انتخاب گردد. نیروگاه عسلویه در جنوب ایران و در نزدیکی خلیج فارس واقع است. به دلیل کمبود آب شیرین در این منطقه، نمک‌زدایی آب دریا به منظور تهیه آب DM مورد نیاز نیروگاه ضروری است. در این مطالعه روشهای قابل اجرا برای تولید آب جبرانی نیروگاه از طریق اسمز معکوس، MED با استفاده از بازیافت حرارت گاز خروجی از دودكش اصلی و MED_TVC با بکارگیری بخار استخراج شده از خط بخار HRSGs LP بررسی و مطالعه شد.
2- سیستم‌های نمک‌زدایی
فناوری‌های نمک‌زدایی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: 1- فرایندهای تقطیری که طی مراحل مایع-بخار-مایع آب شور تقطیر شده و آب شیرین بدست می‌آید که فرایند MSF، MED، و فناوریهای متراکم سازی بخار در این دسته جای می‌گیرند. 2- فرایندهای غشایی مانند RO و الکترودیالیز (ED) که در آنها هیچگونه تغییر فازی انجام نمی‌گیرد.
در فرایند MED که در این تحقیق از آن استفاده شده است، پساب تقطیر می‌شود؛ بدین منظور که پساب تبخیر می‌شود تا بخاری عاری از نمک حاصل گردد. سپس این بخار در اثر چگالش به آب شیرین تبدیل می‌شود. برای افزایش بازده سیستم، حرارت بخار متراکم بازیافت می‌شود و برای تبخیر پساب اضافی در فشار پایین تر بکار می‌رود. یک منبع خارجی بخار حرارتی نیز صرفا برای تبخیرکننده پساب در فشارهای بالا مورد نیاز است. در این سیستم، بخار حرارتی در داخل لوله‌های افقی جریان دارد و پساب روی سطح خارجی این لوله ها اسپری می‌شود، در این حالت بخشی از پساب به بخار تبدیل می‌شود. بازده فرایند MED با افزودن سیستم تراکم بخار حرارتی (TVC) افزایش می‌یابد. با حضور فرایند TVC، بخار باقی مانده در مرحله آخر MED بوسیله یک یا دو مرحله جت بخار متراکم شده، و با فشار خارج می‌شود. شماتیک سیستم MED در شکل 1 قابل مشاهده است.
شکل 1: شماتیک نمایی از واحد نمک‌زدایی MED-TVC
3- شبیه سازی ترمودینامیکی
- شبیه سازی سیکل
در گام نخست، عملکرد نیروگاه سیکل ترکیبی شبیه سازی شد. بلوک سیکل ترکیبی شامل دو توربین گازی با مشخصات MAPNA V94.2.5 هر یک با انرژی ناخالص 162 مگاوات، دو ژنراتور بخار بازیافت حرارت، و یک توربین بخار 160 مگاواتی است. نیروگاه عسلویه دارای چهار بلوک سیکل ترکیبی است. مقایسه نتایج شبیه سازی با داده‌های منتشر شده توسط سازندگان تجهیزات اصلی دقت کافی در انجام مراحل شبیه سازی را نشان داد (جدول 1 صحت این ادعا را ثابت می‌کند).
جدول 1:مقایسه نتایج شبیه سازی با داده‌های منتشر شده توسط سازندگان تجهیزات اصلی
4- شبیه سازی نمک‌زدایی
در این بخش از مطالعه، سه نوع سیستم نمک‌زدایی مورد بررسی قرار گرفتند. روش‌های مورد آزمایش شامل فرایندهای RO، MED، و MED_TVC بود. در ادامه به برخی از پارامترهای کلیدی سیستم MED اشاره شده است:
  1. تعداد مراحل، یکی از مهمترین پارامترهای طراحی یک سیستم MED به شمار می‌رود. هر چه تعداد این مراحل بیشتر باشد، میزان تولید آب نمک‌زدایی شده نیز بیشتر خواهد بود. اما نکته قابل توجه در اینجاست که با افزایش تعداد مراحل، هزینه سرمایه گذاری ساخت MED فزونی می‌یابد.
  2. دمای بخار ورودی به مرحله نخست سیستم MED (Ts)، همان دمای اشباع بخار حرارتی است. هر چه دمای بخار ورودی به مرحله اول بیشتر باشد، موجب کاهش قابلیت تولید آب شیرین و نیز کاهش هزینه سرمایه گذاری ساخت MED می‌شود. به منظور کنترل خوردگی لوله‌های تبخیرکننده ها، دمای مذکور بایستی در حد مجاز باقی بماند
  3. دمای مرحله پایانی، همان دمای تبخیر مرحله پایانی است. دماهای پایین این امکان را فراهم می‌کند تا مراحل MED در مقیاس بزرگتری طراحی شوند که موجب افزایش اندازه سیستم و متعاقبا هزینه ساخت می‌شود. در این شبیه سازی دمای مرحله پایانی 40 درجه سانتی گراد در نظر گرفته شد.
  4. دمای آب دریا نیز یکی از پارامترهای کلیدی در طراحی یک سیستم MED به شمار می‌رود. از آنجا که دمای طراحی محیط برای بخار آب 5/24 درجه سانتی گراد است، دمای طراحی آب دریا در چنین دمای محیطی 22 درجه سانتی گراد در نظر گرفته می‌شود.
  5. درصد وزنی ناخالصیهای موجود در آبهای خلیج فارس در حدود 5/4 درصد است
بازده سیستم RO، در شبیه سازی این سیستم 40 درصد در نظر گرفته شد.
برای انتخاب مقادیر بهینه پارامترهای یاد شده، روش بهینه سازی اقتصادی بکار گرفته شد. این شبیه سازی با دمای بخار ورودی به مرحله اول (Ts)= 70، 80، و 90 درجه سانتی گراد، با تعداد مراحل 4 و 5، و با استفاده از حرارت متصاعد شده از اطراف دودکش اصلی (T)=C° 139 برای ژنراتور بخار با فشار P=1/1 بار اعمال شد. این محاسبات برای شدت جریان آب نمک‌زدایی شده معادل t/h 75 (t/day 1800) انجام شد. با در نظر گرفتن درآمد Cent/kwh 2 برای نیروگاه، و حداکثر دمای مجاز پساب در حدود T= C° 70؛ شرایط بهینه به گونه‌ای خواهد بود که Ts= C° 80 و تعداد مراحل MED نیز 4 باشد. در جدول بعدی مشاهده می‌شود موقعیتهای 1 و 4 بالاترین دمای پساب و موقعیتهای 3 و 6 نیز بالاترین هزینه را به خود اختصاص داده اند. موقعیت 5 در مقایسه با موقعیت 2 مطلوبتر است چرا که هزینه کمتری دارد. کاهش دمای گاز در دودکش اصلی موقعیت یاد شده، تقریبا C° 7/12 است. کاهش بازده توان GT به دلیل افت فشار اضافی در سیستم سوخت گازی نیز در این محاسبات در نظر گرفته شد. در جدول 2 نتایج شبیه سازی قابل مشاهده است
جدول 2: انتخاب فرایند بهینه MED برای تولید آب DM مورد نیاز نیروگاه با استفاده از حرارت متصاعد اطراف دودکش اصلی
همانگونه که در نموداردیده می‌شود دمای مورد نیاز برای ایجاد این نوع خوردگی در فولاد زنگ نزن 316L دماهای بالای 70 درجه سانتیگراد می‌باشد. اگرچه SCC در دماهای کمتر نیز گاهی اتفاق می‌افتد. ترک ناشی از تنش پسماند حاصل از جوشکاری و یا ساخت می‌تواند نقطه شروع ایجاد خوردگی باشد. نکته دیگری که در این نمودار دیده می‌شود این است که اگر به ازای درصد مشخصی از کلر، دمای کاری کاهش یابد و یا به ازای دمای کارکرد مشخص درصد کلر آزاد کاهش یابد، SCC صفر خواهدبود. به عبارت دیگر اگر مجموعه شرایط درصد کلر آزاد و دمای عملکرد دستگاه در زیر نمودارهای مقاومت SCC قرار گیرد، در این صورت امکان بروز پدیده SCC حتی اگر سطح تنشی دستگاه بالا باشد، تقریبا صفر است. از آنجا که شرایط محیطی، شرایط تحمیلی می‌باشد، لذا این نمودار می‌تواند به خوبی نقش انتخاب صحیح مواد بر روی جلوگیری از ایجاد پدیده SCC را نشان دهد. از طرفی نیز می‌تواند دستورالعملی را برای تنظیم صحیح شرایط بهره برداری فراهم سازد.
5- نتایج و بحث پیرامون آن
در نخستین گام از انجام این مطالعه، سه نمونه از روشهای نمک‌زدایی برای تامین آب مصرفی نیروگاه به اجمال بررسی شد. مصرف آب DM یک بلوک سیکل ترکیبی تقریباtons/hr 35 است، در حالی که مصرف آب جبرانی 4 بلوک مثل نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه در حدود 75 tons/hr است. سه نوع روش نمک‌زدایی مورد مطالعه از قرار زیر است:
 • نمک‌زدایی به روش RO
 • نمک‌زدایی به روش MED به گونه‌ای که بخار تزریقی از طریق حرارت متصاعد شده از اطراف دودکش اصلی تامین شود.
 • نمک‌زدایی به روش MED-TVC به گونه‌ای که بخار تزریقی آن بخشی از بخار LP تولید شده توسط HRSG است.
پس از انتخاب بهترین سیستم نمک‌زدایی به لحاظ فنی و اقتصادی، حداکثر میزان تولید آب شیرین با استفاده از حرارت متصاعد شده از دودکش اصلی چهار بلوک سیکل ترکیبی مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه به معرفی روش جایگزین ساده تر و ارزانتر نسبت به روشهای نمک‌زدایی یاد شده فوق بواسطه نصب تجهیزاتی در دودکش اصلی خواهیم پرداخت. در شکل 2 شماتیک نمایی از نیروگاه سیکل ترکیبی قابل مشاهده است که در آن روش‌های مختلف بکار گرفته شده در این پژوهش برای تولید بخار مورد نیاز سیستم نمک‌زدایی MED یا MED-TVC بخوبی مشهود است.
شکل 2: شماتیک نمایی از نیروگاه سیکل ترکیبی
الف- مقایسه فنی و اقتصادی به منظور انتخاب مناسبترین سیستم نمک‌زدایی برای تولید آب شیرین
در این بخش مطالعه فنی و اقتصادی بکارگیری سه نوع سیستم نمک‌زدایی RO، MED، و MED-TVC انجام شد. مقایسه موضوعات فنی و اقتصادی مرتبط با تولید آب شیرین با ظرفیت 35 و 75 تن در ساعت در جدول 3 و 4 آمده است. به منظور انجام مقایسه اقتصادی، ارزش خالص فعلی (NPV) سه نمونه فناوری نمک‌زدایی یاد شده نیز در انتهای جدل 3 و 4 با یکدیگر مقایسه شدند. در این خصوص موارد ذیل اهمیت بسزایی دارند:
 • همانطور که انتظار می‌رود، تولید ناخالص انرژی فرآیند MED-TVC نسبت به فرایند‌های دیگر بسیار کمتر است. این امر در اثر تزریق بخشی از بخار LP به سیستم نمک‌زدایی به جای گسترش آن در توربین بخار حاصل می‌شود. در فرایند MED، از آنجا که افت فشار اضافی در مسیر گاز خروجی رخ می دهد و نیز به دلیل تامین بخار مورد نیاز اجکتور از خط بخار LP، افت انرژی ناچیزی خواهیم داشت.
 • با توجه به مصرف پایین انرژی فرایند MED ، تولید خالص انرژی این سیستم نسبت به گزینه های دیگر بالاتر است. تولید خالص انرژی در سیستم RO کمتر از MED است، زیرا مصرف انرژی این فرایند بیشتر است. با این وجود فرایند MED-TVC کمترین تولید خالص انرژی را دارد.
 • MED بیشترین و MED-TVC کمترین بازده سیکل را به خود اختصاص می‌دهد. اما بازده CHP، که در واقع نسبت مجموع تولید خالص انرژی و انرژی بخار تزریق شده در واحد نمک‌زدایی به اندازه سوخت حرارتی است، در سیستم MED-TVC بیشتر از فرایند RO است. هر چند بیشترین بازده CHP به فرایند MED اختصاص دارد.
 • کاهش دمای گاز خروجی از دودکش و بازیافت حرارتی آن به منظور تولید بخار مورد نیاز MED به حدود C° 9/5 و C° 7/12 به ترتیب برای تولید 35 و 75 تن بر ساعت آب شیرین می‌رسد.
 • کاهش درآمد حاصل از فروش برق در مقایسه با شیوه طراحی و با فرض چرخه عمر 20 ساله فرایند MED، کمتر از گزینه های دیگر است.
 • ارزش خالص فعلی (NPV) سیستم‌های MED و MED-TVC بر اساس هزینه سرمایه گذاری و کاهش تولید انرژی در مقایسه با شرایط طراحی محاسبه گردید. بنابراین سیستمی که کوچکترین ارزش خالص فعلی را دارد اقتصادی ترین سیستم به شمار می‌رود. ارزش خالص فعلی فرایند MED حدودا 50% کمتر از سیستم RO است. NPV سیستم RO تقریبا نصف پارامتر مربوط به سیستم MED-TVC است. بنابراین بازیافت حرارت گاز خروجی از دودکش اصلی بهینه ترین روش برای تولید آب DM مورد نیاز بخار تزریقی به واحد نمک‌زدایی MED خواهد بود. شکل 3 داده های ترمودینامیکی سیستم طراحی شده MED برای تولید 1800 m3/day آب DM را نشان می‌دهد.
شکل3: سیستم طراحی شده MED برای تولیدm3/day 1800 آب DM
جدول 3: مقایسه فنی- اقتصادی سه روش نمک‌زدایی برای تولید آب DM مورد نیاز یک بلوک CCPP
جدول4: مقایسه فنی- اقتصادی سه روش نمک‌زدایی برای تولید آب DM مورد نیاز چهار بلوک CCPP عسلویه
ب- حداکثر تولید آب شیرین با استفاده از بازیافت حرارتی دودکش اصلی نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه:
در این بخش، حداکثر شدت جریان آب شیرین تولیدی توسط سیستم MED با استفاده از بازیافت حرارت متصاعد از دودکش اصلی مورد بررسی قرار گرفت. همان طور که در جدول 1 مشاهده شد، در مدل طراحی، دمای گاز خروجی از دودکش اصلی C° 139 است. چنانچه تبخیرکننده و درام مرتبط به آن در انتهای HRSG نصب شوند، دمای گاز خروجی در حد مجاز کاهش می یابد و بخار مورد نیاز واحد نمک‌زدایی بدست خواهد آمد. بدین ترتیب حداکثر شدت جریان آب شیرین به همراه افزایش بازده CHP را در پی خواهد داشت.
در شکل 4 شدت جریان تولید آب شیرین، بازده CHP، کاهش تولید انرژی خالص نیروگاه و نیز هزینه سرمایه گذاری سیستم نمک‌زدایی در مقابل هزینه سرمایه گذاری استفاده از دمای گاز خروجی از دودکش اصلی نشان داده شده است. به وضوح می‌توان دید، در چهار بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی، کاهش C°20 از دمای گاز خروجی دودکش اصلی، m3/d 11000 آب شیرین تولید می‌کند. همچنین با استفاده از همین مقدار بازیافت حرارتی، بازده CHP تا 2% افزایش و انرژی خالص هر بلوک سیکل ترکیبی تاKW 430 کاهش می‌یابد. هزینه سرمایه گذاری چنین واحد نمک‌زدایی در حدود 5/8 میلیون دلار است.
شکل 4: شدت جریان تولید آب شیرین، افزایش بازده CHP، کاهش تولید انرژی خالص نیروگاه و نیز هزینه سرمایه گذاری سیستم نمک‌زدایی در دماهای متفاوت گاز خروجی از دودکش اصلی
ج- تولید بخار مورد نیاز فرایند MED-TVC با استفاده از تبخیر کننده هوازدا
از آنجا که ممکن است در نصب تجهیزات مجزا نظیر تبخیرکننده ها و درام در انتهای HRSG یا در دودکش اصلی برای تولید بخار، مشکلاتی وجود داشته باشد، بخار مورد نیاز فرایند نمک‌زدایی می‌تواند توسط HRSG به عنوان جایگزینی دیگر تامین شود. برای استفاده از این جایگزین، سه ردیف لوله پره دار به تبخیر کننده های هوازدا افزوده می‌شود. این تبخیرکننده های هوازدا می‌توانند به نوبه خود بالغ بر 6 ton/hr بخار اشباع اضافی با فشاری حدود 6 بار در هر HRSG تولید کنند. بنابراین در هر بلوک بالغ بر ton/hr 54 آب شیرین تولید می‌شود که این مقدار بسیار بیشتر از آب جبرانی مورد نیاز واحد نمک‌زدایی است. از این طریق در چهار بلوک نیروگاه عسلویه که شامل هشت HRSG است، بخار مورد نیاز برای تولید 5200 تن در روز آب شیرین حاصل می‌شود.
6- نتیجه گیری
در این مقاله، با انجام ارزیابی فنی- اقتصادی به انتخاب امکان پذیرترین شیوه نمک‌زدایی برای نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه پرداخته شد. کارامدترین شیوه های نمک‌زدایی برای تولید آب DM که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفتند شامل: اسمز معکوس، MED با بهره گیری از بازیافت حرارت گاز خروجی از دودکش اصلی و MED-TVC با بکارگیری بخار استخراج شده از خط بخار LP در HRSG بود. نقاط برتر مقاله حاضر به اجمال معرفی می‌گردد:
 1. نتایج نشان می‌دهد NPV سیستم MED 50% کمتر از سیستم RO است. NPV سیسستم RO حدودا نصف NPV سیستم MED-TVC است. بنابراین بازیافت حرارتی گاز خروجی از دودکش اصلی بهینه ترین روش تامین بخار مورد نیاز سیستم نمک‌زدایی MED برای تهیه آب جبرانی CCPP می باشد.
 2. در این مقاله نشان داه شد کاهش C°20 از دمای گاز خروجی دودکش اصلی موجب تولید روزانه m3/d 1100 آب DM می‌شود. همچنین با استفاده از همین مقدار بازیافت حرارتی، بازده CHP تا 2% افزایش و انرژی خالص هر بلوک سیکل ترکیبی تا 430 کیلووات کاهش می‌یابد.
 3. همچنین در این مقاله نشان داه شد با افزودن سه ردیف لوله پره دار به تبخیر کننده های هوازدا، که بسیار ساده و ارزان قیمت هستند، مقدار بخار مورد نیاز برای تولید روزانه 5200 تن آب DM بدست خواهد آمد.
منابع:
[1] M. Cohen, I. Ianovici, D. Breschib, “Power plant residual heat for
seawater desalination.” Desalination, Vol. 152, pp. 155-165, 2002.
[2] Y. Junjie , S. Shufeng, W. Jinhua, L. Jiping, “Improvement of a multistage
flash seawater desalination system for cogeneration power plants.”
Desalination, Vol. 217, pp. 191–202, 2007.
[3] V.G. Gudea, N. Nirmalakhandan, “Desalination at low temperatures and
low pressures.” Desalination, Vol. 244, pp. 239–247, 2009.
[4] R. Chacartegui, D. Sanchez, N. Gregorio, F.J. Jimenez-Espadafor, A.
Munoz, T. Sanchez, “Feasibility analysis of a MED desalination plant in
a combined cycle based cogeneration facility.” Applied Thermal
Engineering, Vol. 29, pp. 412–417, 2009.
[5] C. Sommariva, “Utilisation of power plant waste heat steams to enhance
efficiency in thermal desalination.” Desalination, Vol. 222, pp. 592–595,
2008.
[6] M. H. Saie, Y. M. H. Saie, H. Gabry, “Techno-economic study for
combined cycle power generation with desalination plants at Sharm El
Sheikh.” Desalination, Vol.153, pp.191-198, 2002
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 12 تیر 1397 11:38 ب.ظ
Waу cool! Ѕome extremeely valid pοints! I appreсiate you writing this write-uр plսѕ tһе rest of tһe site is realⅼy
go᧐d.
سه شنبه 12 تیر 1397 03:44 ب.ظ
Thank you foг another excellent post. Tһe ⲣlace else maay juѕt anyone get thɑt kіnd
of informatіon in sucһ a perfect waу of writing?Ӏ've a presentation neхt week, and I am at
thе search fοr such informɑtion.
یکشنبه 10 تیر 1397 04:16 ق.ظ
Howdy! I'm at work surfing arοund your blog ffom my new iphone 4!

Jusst wanted to say І love reading your blog ɑnd lokk forward
t᧐ alⅼ ypur posts! Carry оn the superb worҝ!
شنبه 2 تیر 1397 06:47 ب.ظ
Ԍreat beat ! Ӏ wisһ to apprentice ԝhile you amend
үоur website, hoow сan i subscribe fߋr a blog website?
Thhe account aided mе a acceptable deal. I hɑd Ьeen tikny bit acquainted of tһіѕ уour broadcast рrovided bright ⅽlear concept
پنجشنبه 31 خرداد 1397 06:03 ب.ظ
Appreciate thіs post. Wіll tгy it out.
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:34 ق.ظ

You actually suggested it exceptionally well.
enter site natural cialis buy online cialis 5mg generic for cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis price thailand cialis dose 30mg cialis online cialis kaufen wo cialis 50 mg soft tab how to purchase cialis on line
سه شنبه 1 خرداد 1397 02:51 ق.ظ
You need to take part in a contest for oone of the highest quality sites
on the web. I will recommend this site!
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 09:45 ب.ظ
Howdy exceptional website! Does running a blog similar to ths rrequire a massive amount work?

I have no expertise in coding but I had been hoping
tto start my own blog in the near future. Anyway,
if you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
I understand this is off subject nevertheless I just had to ask.
Kudos!
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 08:58 ب.ظ
Excellent blog you have got here.. It's hard too find
high-quality writiing likie yours these days. I seriously appreciate people like you!
Take care!!
شنبه 22 اردیبهشت 1397 10:07 ق.ظ
кредит онлайн на карту без
отказа
кредит на карту украина без звонков
быстрый кредит на карту без отказа украина
как оформить онлайн кредит на любую карту
займ круглосуточно онлайн
деньги в долг на карту
кредит онлайн 24 7
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:25 ق.ظ

You definitely made the point.
sildenafil buy online where to buy viagra online without prescription buy viagra online no prescription buy generic viagra australia viagra buy uk is sildenafil generic can you buy viagra without a prescription sildenafil prescription cheap online viagra uk buy viagra online without
شنبه 1 اردیبهشت 1397 03:15 ق.ظ
Having read thios I thought it wass reaally enlightening.
I appreciate yoou spending some tijme annd eneergy tto pput this short article together.
I once afain find myself spending a significant amoiunt
off tine both reading andd lewaving comments. Butt so what, itt wass stilll worthwhile!
جمعه 17 فروردین 1397 08:05 ب.ظ

You actually suggested that wonderfully.
wow cialis 20 cialis prices in england cialis canadian drugs deutschland cialis online cialis kaufen bankberweisung cialis generico milano cialis prices in england callus cialis 5mg prix buy original cialis
جمعه 3 فروردین 1397 04:36 ب.ظ

Awesome advice. Thanks!
buy cialis online nz cialis 5 effetti collaterali viagra vs cialis vs levitra costo in farmacia cialis click now buy cialis brand cialis 5 mg buy viagra vs cialis vs levitra cialis price in bangalore cialis generico in farmacia cialis arginine interactio
یکشنبه 27 اسفند 1396 11:31 ب.ظ

You revealed it fantastically.
buy cialis online are there generic cialis purchase once a day cialis import cialis cialis generico cialis generico purchasing cialis on the internet price cialis per pill click here to buy cialis viagra vs cialis
شنبه 11 آذر 1396 02:40 ق.ظ
That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
Brief but very accurate info… Thank you for sharing this one.
A must read article!
سه شنبه 18 مهر 1396 11:22 ب.ظ
This is very interesting, You're a very skilled blogger.
I have joined your feed and look forward to
seeking more of your excellent post. Also, I've shared your web site
in my social networks!
شنبه 1 مهر 1396 08:08 ب.ظ
I really like what you guys tend to be up too.
This kind of clever work and coverage! Keep up the wonderful works guys I've incorporated you guys to my blogroll.
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:28 ق.ظ
hey there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right
here. I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the
site many times previous to I could get it to load properly.
I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times
will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score
if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective
fascinating content. Make sure you update this again soon.
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:18 ق.ظ
hello!,I really like your writing very a lot! proportion we keep up a
correspondence extra about your post on AOL? I require
a specialist in this house to solve my problem. May be that's you!
Looking ahead to see you.
سه شنبه 6 تیر 1396 04:55 ب.ظ
What's up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this good
piece of writing.
جمعه 12 خرداد 1396 06:05 ب.ظ
Appreciate the recommendation. Let me try it
out.
جمعه 5 خرداد 1396 08:24 ق.ظ
Fine way of describing, and pleasant piece of writing to obtain data concerning my presentation subject
matter, which i am going to deliver in academy.
دوشنبه 1 خرداد 1396 01:40 ب.ظ
I've been surfing on-line more than 3 hours nowadays, but I by no means found any fascinating article like yours.

It's pretty worth enough for me. In my opinion, if
all webmasters and bloggers made excellent content material as you did, the
web can be a lot more helpful than ever before.
جمعه 8 اردیبهشت 1396 06:39 ق.ظ
Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and
actual effort to create a great article… but what can I say… I hesitate a whole lot and
never manage to get nearly anything done.
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 11:16 ق.ظ
What's up to all, the contents present at this website are genuinely
awesome for people experience, well, keep up the nice
work fellows.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 05:34 ق.ظ
Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am having issues with
your RSS. I don't understand the reason why I am unable to subscribe to
it. Is there anyone else having the same RSS issues?
Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 04:36 ق.ظ
You ought to be a part of a contest for one of the greatest
blogs online. I am going to recommend this site!
سه شنبه 22 فروردین 1396 04:12 ق.ظ
Superb blog! Do you have any tips and hints for aspiring
writers? I'm hoping to start my own website soon but I'm a little
lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like Wordpress or go
for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally overwhelmed ..

Any recommendations? Thank you!
دوشنبه 14 فروردین 1396 04:48 ق.ظ
Thanks on your marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you
may be a great author. I will always bookmark your blog and
will eventually come back sometime soon. I want to encourage you to
ultimately continue your great posts, have a nice day!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
تبادل لینک و نمایش پیج رنک تبادل لینک و نمایش پیج رنک Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل
Oneline users :

کدهای خفن جاوا اسکریپت